Vicor Corporation V300B36T150BG
V300B36T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B36T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300B36T150BG.pdf
Availability of V300B36T150BG
QUANTITY
V300B36T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36T150BG
Internal Part NumberEIS-V300B36T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36T150BG
Related LinksV300B3, V300B36T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36T150BG Details Description
Related parts for V300B36T150BG
IC ADC 3.5 DIGIT LCD/LED 40-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR N-CH 10-UMAX datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 500A DO200AB datasheet.pdf
NO CONTROLLER, SCT3210 31.81" 8" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
220UF 160V 16X31,5 datasheet.pdf