Vicor Corporation V300B36T250B2
V300B36T250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B36T250B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V300B36T250B2.pdf
Availability of V300B36T250B2
QUANTITY
V300B36T250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36T250B2
Internal Part NumberEIS-V300B36T250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36T250B2
Related LinksV300B3, V300B36T250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36T250B2 Details Description
Related parts for V300B36T250B2
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR A 603A 105A 62 datasheet.pdf
PAC-PREM-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
1800UF 400V 40X100MM 85C 5000H datasheet.pdf