Vicor Corporation V300B3V3C100BF
V300B3V3C100BF picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C100BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3C100BF.pdf
Availability of V300B3V3C100BF
QUANTITY
V300B3V3C100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C100BF
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C100BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C100BF
Related LinksV300B3V, V300B3V3C100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C100BF Details Description
Related parts for V300B3V3C100BF
CONN PLUG 12POS CABLE datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5L datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 52-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
INPUT MODULE 6 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC TX UHF ASK/FSK 868MHZ 24VQFN datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 203MA 7.4 OHM datasheet.pdf