Vicor Corporation V300B3V3C100BF2
V300B3V3C100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3C100BF2.pdf
Availability of V300B3V3C100BF2
QUANTITY
V300B3V3C100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C100BF2
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C100BF2
Related LinksV300B3V, V300B3V3C100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C100BF2 Details Description
Related parts for V300B3V3C100BF2
IDC CABLE - MSR26K/MC26G/MCF26K datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5A 6WCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT PIN datasheet.pdf