Vicor Corporation V300B3V3C100BL2
V300B3V3C100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3C100BL2.pdf
Availability of V300B3V3C100BL2
QUANTITY
V300B3V3C100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C100BL2
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C100BL2
Related LinksV300B3V, V300B3V3C100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C100BL2 Details Description
Related parts for V300B3V3C100BL2
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOIC datasheet.pdf
PTC-FUSE SMD (1812) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TMDX4740600 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRGHT PIN datasheet.pdf