Vicor Corporation V300B3V3C150BG3
V300B3V3C150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3C150BG3.pdf
Availability of V300B3V3C150BG3
QUANTITY
V300B3V3C150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C150BG3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C150BG3
Related LinksV300B3V, V300B3V3C150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C150BG3 Details Description
Related parts for V300B3V3C150BG3
IC VOICE REC/PL 12MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 0805 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 10A 7 MOHM SMD datasheet.pdf