Vicor Corporation V300B3V3C150BS2
V300B3V3C150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3C150BS2.pdf
Availability of V300B3V3C150BS2
QUANTITY
V300B3V3C150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C150BS2
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C150BS2
Related LinksV300B3V, V300B3V3C150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C150BS2 Details Description
Related parts for V300B3V3C150BS2
RESONATOR CER 8.00MHZ W/O CAP datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ1/SZ2 5.91" datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1/2X36 YD BULK 3" PAPER CORE datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT89 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25 OHM 175W datasheet.pdf