Vicor Corporation V300B3V3E100BS2
V300B3V3E100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3E100BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3E100BS2.pdf
Availability of V300B3V3E100BS2
QUANTITY
V300B3V3E100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3E100BS2
Internal Part NumberEIS-V300B3V3E100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3E100BS2
Related LinksV300B3V, V300B3V3E100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3E100BS2 Details Description
Related parts for V300B3V3E100BS2
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 225W datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 16-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 50V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5700K 3SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 340MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf