Vicor Corporation V300B3V3E150BL3
V300B3V3E150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3E150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3E150BL3.pdf
Availability of V300B3V3E150BL3
QUANTITY
V300B3V3E150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3E150BL3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3E150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3E150BL3
Related LinksV300B3V, V300B3V3E150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3E150BL3 Details Description
Related parts for V300B3V3E150BL3
RES ARRAY 13 RES 39K OHM 14SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
SPOT BASE MODULE L2 3DEG LUXEON datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf