Vicor Corporation V300B3V3H100BG
V300B3V3H100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3H100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3H100BG.pdf
Availability of V300B3V3H100BG
QUANTITY
V300B3V3H100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3H100BG
Internal Part NumberEIS-V300B3V3H100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3H100BG
Related LinksV300B3V, V300B3V3H100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3H100BG Details Description
Related parts for V300B3V3H100BG
IC DRIVER ARRAY HV/HC 8CH 18DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC TXRX IRDA IR 3V TDFN datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO 4.1KHZ 100M datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf