Vicor Corporation V300B3V3H100BG3
V300B3V3H100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3H100BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3H100BG3.pdf
Availability of V300B3V3H100BG3
QUANTITY
V300B3V3H100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3H100BG3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3H100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3H100BG3
Related LinksV300B3V, V300B3V3H100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3H100BG3 Details Description
Related parts for V300B3V3H100BG3
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
IC CONV SERIAL-TO-USB 32-LQFP datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT D BLU G/F datasheet.pdf
D SUB MA CRIMP 15 POLE datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 3W datasheet.pdf