Vicor Corporation V300B3V3H100BS
V300B3V3H100BS picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3H100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3H100BS.pdf
Availability of V300B3V3H100BS
QUANTITY
V300B3V3H100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3H100BS
Internal Part NumberEIS-V300B3V3H100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3H100BS
Related LinksV300B3V, V300B3V3H100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3H100BS Details Description
Related parts for V300B3V3H100BS
INPUT MODULE DC 34MA 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 9/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf