Vicor Corporation V300B3V3H150BS2
V300B3V3H150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3H150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3H150BS2.pdf
Availability of V300B3V3H150BS2
QUANTITY
V300B3V3H150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3H150BS2
Internal Part NumberEIS-V300B3V3H150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3H150BS2
Related LinksV300B3V, V300B3V3H150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3H150BS2 Details Description
Related parts for V300B3V3H150BS2
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC CLK GEN 27MHZ AUTO 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf