Vicor Corporation V300B3V3H150BS3
V300B3V3H150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3H150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3H150BS3.pdf
Availability of V300B3V3H150BS3
QUANTITY
V300B3V3H150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3H150BS3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3H150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3H150BS3
Related LinksV300B3V, V300B3V3H150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3H150BS3 Details Description
Related parts for V300B3V3H150BS3
RES NTWRK 16 RES 33 OHM 32LBGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 10POS W/O GUIDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf