Vicor Corporation V300B3V3M150BG
V300B3V3M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3M150BG.pdf
Availability of V300B3V3M150BG
QUANTITY
V300B3V3M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3M150BG
Internal Part NumberEIS-V300B3V3M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3M150BG
Related LinksV300B3V, V300B3V3M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3M150BG Details Description
Related parts for V300B3V3M150BG
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
TRANSLATOR 8BIT DUAL 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 988 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 20-SOIC datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
CAP MICA 3900PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf