Vicor Corporation V300B3V3T150BN3
V300B3V3T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3T150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3T150BN3.pdf
Availability of V300B3V3T150BN3
QUANTITY
V300B3V3T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3T150BN3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3T150BN3
Related LinksV300B3V, V300B3V3T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3T150BN3 Details Description
Related parts for V300B3V3T150BN3
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.5MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V SOT25-5 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 128TQFP datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf