Vicor Corporation V300B48C150B2
V300B48C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48C150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48C150B2.pdf
Availability of V300B48C150B2
QUANTITY
V300B48C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48C150B2
Internal Part NumberEIS-V300B48C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48C150B2
Related LinksV300B4, V300B48C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48C150B2 Details Description
Related parts for V300B48C150B2
CONN RECEPT PIN .045-.065" .040" datasheet.pdf
CONN HEADER 132PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
FERRITE CHIP 80 OHM 1000MA 1806 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf