Vicor Corporation V300B48C150BN2
V300B48C150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48C150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48C150BN2.pdf
Availability of V300B48C150BN2
QUANTITY
V300B48C150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48C150BN2
Internal Part NumberEIS-V300B48C150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48C150BN2
Related LinksV300B48, V300B48C150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48C150BN2 Details Description
Related parts for V300B48C150BN2
KEYBOARD 75KEY VANDAL RESIS POLY datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
CONN CFP BACKER PLATE 100GIG datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 48MM datasheet.pdf
ATTENUATOR 10DB 0805 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W T18 datasheet.pdf