Vicor Corporation V300B48E150B3
V300B48E150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48E150B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48E150B3.pdf
Availability of V300B48E150B3
QUANTITY
V300B48E150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48E150B3
Internal Part NumberEIS-V300B48E150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48E150B3
Related LinksV300B4, V300B48E150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48E150B3 Details Description
Related parts for V300B48E150B3
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 48V datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf