Vicor Corporation V300B48H150BL
V300B48H150BL picture photo
Mfg. Part Number
V300B48H150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48H150BL.pdf
Availability of V300B48H150BL
QUANTITY
V300B48H150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48H150BL
Internal Part NumberEIS-V300B48H150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48H150BL
Related LinksV300B4, V300B48H150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48H150BL Details Description
Related parts for V300B48H150BL
SCREWDRIVER SET SLOTTED 3PC datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 144POS 4ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 38MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf