Vicor Corporation V300B48H250B3
V300B48H250B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48H250B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V300B48H250B3.pdf
Availability of V300B48H250B3
QUANTITY
V300B48H250B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48H250B3
Internal Part NumberEIS-V300B48H250B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48H250B3
Related LinksV300B4, V300B48H250B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48H250B3 Details Description
Related parts for V300B48H250B3
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 56UH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
CONN RECEPT 28POS DUAL T/H datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENERGY MEAS PROCESSOR - PSU/DC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf