Vicor Corporation V300B48M150BL2
V300B48M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48M150BL2.pdf
Availability of V300B48M150BL2
QUANTITY
V300B48M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48M150BL2
Internal Part NumberEIS-V300B48M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48M150BL2
Related LinksV300B48, V300B48M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48M150BL2 Details Description
Related parts for V300B48M150BL2
JUMPER-H2728TR/C2065Y/H2728TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 16AWG 30GOLD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP UP/DOWN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TOOL DIE SET TERMINAL 5AWG datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.4A 40 MOHM SMD datasheet.pdf