Vicor Corporation V300B48M250BS2
V300B48M250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48M250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V300B48M250BS2.pdf
Availability of V300B48M250BS2
QUANTITY
V300B48M250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48M250BS2
Internal Part NumberEIS-V300B48M250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48M250BS2
Related LinksV300B48, V300B48M250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48M250BS2 Details Description
Related parts for V300B48M250BS2
TRANSDUCER 0-100MV 2500# PRES datasheet.pdf
PANEL SIDE 35X16X.05" BLACK 1/PR datasheet.pdf
THYRISTOR 190V 150A SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 37.9KHZ RSIPA3 H datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
PRD LIC UCFS JOURNAL CCES 1 PRD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf