Vicor Corporation V300B48T150BS2
V300B48T150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48T150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48T150BS2.pdf
Availability of V300B48T150BS2
QUANTITY
V300B48T150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48T150BS2
Internal Part NumberEIS-V300B48T150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48T150BS2
Related LinksV300B48, V300B48T150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48T150BS2 Details Description
Related parts for V300B48T150BS2
BATTERY PACK 4.8V 1400 MAH NICAD datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 37A TO-247 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTD OPTICAL PHOTOLOGIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.8A SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf