Vicor Corporation V300B5C150B2
V300B5C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5C150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V300B5C150B2.pdf
Availability of V300B5C150B2
QUANTITY
V300B5C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5C150B2
Internal Part NumberEIS-V300B5C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5C150B2
Related LinksV300B5, V300B5C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5C150B2 Details Description
Related parts for V300B5C150B2
IDC CABLE-ASN20A/ AE20M / APK20A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
RELAY START/STOP 120V 25A AC OUT datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 0.02W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf