Vicor Corporation V300B5C200BS2
V300B5C200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5C200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5C200BS2.pdf
Availability of V300B5C200BS2
QUANTITY
V300B5C200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5C200BS2
Internal Part NumberEIS-V300B5C200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5C200BS2
Related LinksV300B5, V300B5C200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5C200BS2 Details Description
Related parts for V300B5C200BS2
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC USB FS PARALLEL FIFO 24SSOP datasheet.pdf
RES 953K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.03K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf