Vicor Corporation V300B5E150B2
V300B5E150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5E150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V300B5E150B2.pdf
Availability of V300B5E150B2
QUANTITY
V300B5E150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5E150B2
Internal Part NumberEIS-V300B5E150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5E150B2
Related LinksV300B5, V300B5E150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5E150B2 Details Description
Related parts for V300B5E150B2
BUSHING 1.968" NYLON BLACK datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .104" .145"L datasheet.pdf
IC CLOCK MLT/DIV LOW JTTR 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP 10F 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LENS SQ 1POS 25X25MM 8MM HT CLR datasheet.pdf