Vicor Corporation V300B5E200B2
V300B5E200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5E200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5E200B2.pdf
Availability of V300B5E200B2
QUANTITY
V300B5E200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5E200B2
Internal Part NumberEIS-V300B5E200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5E200B2
Related LinksV300B5, V300B5E200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5E200B2 Details Description
Related parts for V300B5E200B2
RES 47 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC PWM CTLR AC-DC CURR 8VSSOP datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 115 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 7.372800 MHZ SMD datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf