Vicor Corporation V300B5E200B3
V300B5E200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5E200B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5E200B3.pdf
Availability of V300B5E200B3
QUANTITY
V300B5E200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5E200B3
Internal Part NumberEIS-V300B5E200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5E200B3
Related LinksV300B5, V300B5E200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5E200B3 Details Description
Related parts for V300B5E200B3
IC DELAY LINE 8NS 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 LP HS 14-SOIC datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF C TYPE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN TERM HSG W/O RAMP 23POS datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf