Vicor Corporation V300B5E200BN
V300B5E200BN picture photo
Mfg. Part Number
V300B5E200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5E200BN.pdf
Availability of V300B5E200BN
QUANTITY
V300B5E200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5E200BN
Internal Part NumberEIS-V300B5E200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5E200BN
Related LinksV300B5, V300B5E200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5E200BN Details Description
Related parts for V300B5E200BN
RES SMD 300K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC XO 22.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN CAP PLUG SIZE 5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf