Vicor Corporation V300B5H200BL
V300B5H200BL picture photo
Mfg. Part Number
V300B5H200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5H200BL.pdf
Availability of V300B5H200BL
QUANTITY
V300B5H200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5H200BL
Internal Part NumberEIS-V300B5H200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5H200BL
Related LinksV300B5, V300B5H200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5H200BL Details Description
Related parts for V300B5H200BL
RESISTOR 75K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
QSFP 40/10GBE 4CH SFP OM2+ 40M datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 150MA 2 OHM SMD datasheet.pdf