Vicor Corporation V300B5H200BS2
V300B5H200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5H200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5H200BS2.pdf
Availability of V300B5H200BS2
QUANTITY
V300B5H200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5H200BS2
Internal Part NumberEIS-V300B5H200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5H200BS2
Related LinksV300B5, V300B5H200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5H200BS2 Details Description
Related parts for V300B5H200BS2
THERMISTOR 68K OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
DGTL SENSOR 3PHASE 150 VAC 5 AAC datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 YLW 25X4' datasheet.pdf
BCZ 3.81/02/180LR SN BK BX datasheet.pdf
RES 512 OHM 0.3W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
OSC XO 9.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 3.1A 22.8 MOHM datasheet.pdf