Vicor Corporation V300B5M200BF
V300B5M200BF picture photo
Mfg. Part Number
V300B5M200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5M200BF.pdf
Availability of V300B5M200BF
QUANTITY
V300B5M200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5M200BF
Internal Part NumberEIS-V300B5M200BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5M200BF
Related LinksV300B5, V300B5M200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5M200BF Details Description
Related parts for V300B5M200BF
IC BUFFER NON-INVERT 5DSBGA datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 22-SON datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 63X20X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
THRU-HOLE 7-SEGMENT GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT M12 datasheet.pdf
AB 3C 3#16 PIN PLUG datasheet.pdf
15V NPN SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf