Vicor Corporation V300B5M200BN2
V300B5M200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5M200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5M200BN2.pdf
Availability of V300B5M200BN2
QUANTITY
V300B5M200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5M200BN2
Internal Part NumberEIS-V300B5M200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5M200BN2
Related LinksV300B5, V300B5M200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5M200BN2 Details Description
Related parts for V300B5M200BN2
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC CNTRLR WATCHDOG 8-DIP datasheet.pdf
RES 165 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHT 2700K SCREW MT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
FIXED IND 5.9NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 5W datasheet.pdf
1UF 50V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf