Vicor Corporation V300B5T200BF2
V300B5T200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5T200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5T200BF2.pdf
Availability of V300B5T200BF2
QUANTITY
V300B5T200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5T200BF2
Internal Part NumberEIS-V300B5T200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5T200BF2
Related LinksV300B5, V300B5T200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5T200BF2 Details Description
Related parts for V300B5T200BF2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 55A TO-263 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.28A 50 MOHM TH datasheet.pdf