Vicor Corporation V300B5T200BG
V300B5T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B5T200BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5T200BG.pdf
Availability of V300B5T200BG
QUANTITY
V300B5T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5T200BG
Internal Part NumberEIS-V300B5T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5T200BG
Related LinksV300B5, V300B5T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5T200BG Details Description
Related parts for V300B5T200BG
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5A 48V datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE 63POS CONTACT INSERT datasheet.pdf