Vicor Corporation V300B5T200BG3
V300B5T200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5T200BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5T200BG3.pdf
Availability of V300B5T200BG3
QUANTITY
V300B5T200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5T200BG3
Internal Part NumberEIS-V300B5T200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5T200BG3
Related LinksV300B5, V300B5T200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5T200BG3 Details Description
Related parts for V300B5T200BG3
CONN PLUG 2MM IDC 3POS 24-26AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED MODULE WARM WHITE, 12 LEDS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN DECOUPLING STRAIN RELIEF 2M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf