Vicor Corporation V300B8C200BF3
V300B8C200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8C200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8C200BF3.pdf
Availability of V300B8C200BF3
QUANTITY
V300B8C200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8C200BF3
Internal Part NumberEIS-V300B8C200BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8C200BF3
Related LinksV300B8, V300B8C200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8C200BF3 Details Description
Related parts for V300B8C200BF3
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 5POS datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 65MA SNT6A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA 8SON datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2975K 4SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf