Vicor Corporation V300B8C200BG
V300B8C200BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B8C200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8C200BG.pdf
Availability of V300B8C200BG
QUANTITY
V300B8C200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8C200BG
Internal Part NumberEIS-V300B8C200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8C200BG
Related LinksV300B8, V300B8C200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8C200BG Details Description
Related parts for V300B8C200BG
IC ADC 12BIT INTEGRATED 32-CDIP datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 8A TO-247 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RAST 5 HDR ASSY 2POS datasheet.pdf
ANTENNA OMNI DIREC 2.4GHZ SMD datasheet.pdf