Vicor Corporation V300B8C200BG2
V300B8C200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8C200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8C200BG2.pdf
Availability of V300B8C200BG2
QUANTITY
V300B8C200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8C200BG2
Internal Part NumberEIS-V300B8C200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8C200BG2
Related LinksV300B8, V300B8C200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8C200BG2 Details Description
Related parts for V300B8C200BG2
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23-3L datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS DPDT 3A datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING CLEAR 25PC datasheet.pdf
CONSOLE SYSTEM DEEP DESK UNIT datasheet.pdf
17BIT ABSO ENCODER FOR SMALL datasheet.pdf
COMMUNICATION UNT FOR DEVICE NET datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23 datasheet.pdf