Vicor Corporation V300B8E200B
V300B8E200B picture photo
Mfg. Part Number
V300B8E200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8E200B.pdf
Availability of V300B8E200B
QUANTITY
V300B8E200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8E200B
Internal Part NumberEIS-V300B8E200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8E200B
Related LinksV300B, V300B8E200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8E200B Details Description
Related parts for V300B8E200B
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
HEADER 64POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN PLUG WEDGE 2POS GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 38MM datasheet.pdf