Vicor Corporation V300B8E200BL2
V300B8E200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8E200BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8E200BL2.pdf
Availability of V300B8E200BL2
QUANTITY
V300B8E200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8E200BL2
Internal Part NumberEIS-V300B8E200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8E200BL2
Related LinksV300B8, V300B8E200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8E200BL2 Details Description
Related parts for V300B8E200BL2
TVS DIODE 64VWM 103VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 15NS 80TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.5W MONO D 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 8POS datasheet.pdf