Vicor Corporation V300B8M200BF2
V300B8M200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8M200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8M200BF2.pdf
Availability of V300B8M200BF2
QUANTITY
V300B8M200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8M200BF2
Internal Part NumberEIS-V300B8M200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8M200BF2
Related LinksV300B8, V300B8M200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8M200BF2 Details Description
Related parts for V300B8M200BF2
RES SMD 69.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 28VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
94/100MM CLASS3B VR LASER HEAD datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 9.78NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf