Vicor Corporation V300B8M200BG
V300B8M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B8M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8M200BG.pdf
Availability of V300B8M200BG
QUANTITY
V300B8M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8M200BG
Internal Part NumberEIS-V300B8M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8M200BG
Related LinksV300B8, V300B8M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8M200BG Details Description
Related parts for V300B8M200BG
IC TXRX RS232 W/12V VPP 28-SSOP datasheet.pdf
RES 2.8M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf