Vicor Corporation V300B8M200BL2
V300B8M200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8M200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8M200BL2.pdf
Availability of V300B8M200BL2
QUANTITY
V300B8M200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8M200BL2
Internal Part NumberEIS-V300B8M200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8M200BL2
Related LinksV300B8, V300B8M200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8M200BL2 Details Description
Related parts for V300B8M200BL2
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES MO 1W 1.87K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
POT 2.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES 825 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/03/270GH 3.2 BK datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf