Vicor Corporation V300B8M200BN
V300B8M200BN picture photo
Mfg. Part Number
V300B8M200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8M200BN.pdf
Availability of V300B8M200BN
QUANTITY
V300B8M200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8M200BN
Internal Part NumberEIS-V300B8M200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8M200BN
Related LinksV300B8, V300B8M200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8M200BN Details Description
Related parts for V300B8M200BN
TRIMMER 200 OHM 0.1W TH datasheet.pdf
HOSE REEL LARGE 3/8" X 100' LP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 5.62M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 2COND CLEAR 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE 277V SAFE HAZ UL913 .100A datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8SRT datasheet.pdf