Vicor Corporation V300B8M200BS
V300B8M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V300B8M200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8M200BS.pdf
Availability of V300B8M200BS
QUANTITY
V300B8M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8M200BS
Internal Part NumberEIS-V300B8M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8M200BS
Related LinksV300B8, V300B8M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8M200BS Details Description
Related parts for V300B8M200BS
FUSE RESETTABLE 1.10A HOLD SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 128MB 200SODIMM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 28-TQFN (5x5) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
POWER STRIP 10" 15A 4OUT 6'CORD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf