Vicor Corporation V300C12C150BN
V300C12C150BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C12C150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12C150BN.pdf
Availability of V300C12C150BN
QUANTITY
V300C12C150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12C150BN
Internal Part NumberEIS-V300C12C150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12C150BN
Related LinksV300C1, V300C12C150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12C150BN Details Description
Related parts for V300C12C150BN
CONN HEADER GH TOP 6POS 1.25MM datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 20BIT LV 56TSSOP datasheet.pdf
EZ-DSP STARTER KIT FOR 320LF2401 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 350MA 1.46 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN FML 2POS TO MALE 2POS datasheet.pdf