Vicor Corporation V300C12E150BL
V300C12E150BL picture photo
Mfg. Part Number
V300C12E150BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12E150BL.pdf
Availability of V300C12E150BL
QUANTITY
V300C12E150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12E150BL
Internal Part NumberEIS-V300C12E150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12E150BL
Related LinksV300C1, V300C12E150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12E150BL Details Description
Related parts for V300C12E150BL
FIXED IND 220UH 70MA 8.4 OHM SMD datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 16.3W 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
MOD 2 PINHDR 1X12P. datasheet.pdf
CONN 32POS FML R/A ROW A datasheet.pdf