Vicor Corporation V300C12E150BS
V300C12E150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C12E150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12E150BS.pdf
Availability of V300C12E150BS
QUANTITY
V300C12E150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12E150BS
Internal Part NumberEIS-V300C12E150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12E150BS
Related LinksV300C1, V300C12E150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12E150BS Details Description
Related parts for V300C12E150BS
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0606 datasheet.pdf
RELAY OPTO 15OMA SPST-NO 6-DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 5V MINI datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.7V SSOT24-4 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf